sürekli okumak icin üye olun

 
   
 


Değerli okurlarımız ve meslektaşlarım;

Kasım 2003'den Nisan 2010 tarihine kadar üçer aylık dönemler halinde 23 sayı yayınlanan ve 26 Haziran da yapılan dernek seçimleri sırasında, 14 ay sonra 24. sayısı yayınlanan, sınırlı sayıda kişiye ulaştırabildiğimiz 'Gümrük Müşaviri' dergimizi;


devamı »


dinlemek için tıklayınız

anlaşılmak için anlatmak şart,

 
   
 
bakanlıktan çağrı: "gelin uzlaşalım!"

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı her yıl katlanarak artan, idarenin ve idari yargının iş yükünü çoğaltan toplam 152.079 davadan kaynaklanan kamu alacak gecikmelerine son vermek için mükellefi ile uzlaşmaya gitmeye başladı. devamı ve video için »


26 Ocak Dünya Gümrük Günü

Dış ticaretin önemli aktörlerinden gümrükçüler, dünya gümrük gününü kutladılar.
devamı »

dinlemek için tıklayınız


etik ve itibar, milyonlar kazandırıyor

Dünya tersine döndü ve artık ahlaklılar daha fazla para kazamaya başladı. Nasıl mı? İşte paranın rotasını değiştiren Etik ve İtibar. devamı »

dinlemek için tıklayınız

   
 
alışverişte gümrük

Ucuza almak isterken, pahalıya almayın! yurtdışından ve internet üzerinden alışverişte ne kadar gümrük vergisi ödeyeceğinizi biliyor musunuz? devamı ve video için »


geleceğine sahip çıkmak için kaçakçılara göz açtırma!

'ALO 136 Gümrük Muhafaza İhbar Hattı'na yılda ortalama 170 bin çağrı gelmekte. Sadece 23-29 Ocak 2012 tarihleri arasında Türkiye genelinde, ALO 136 aracılığıyla yapılan ihbarlar sonucunda, 7 milyon 994 bin 107 TL değerinde uyuşturucu ve gümrük kaçağı eşya ele geçirildi.

İhbarcıya ikramiye veriliyor
Kaçakçılığı, faillerini, kaçak eşyanın bulunduğu, saklandığı veya satıldığı yerleri ALO 136'ya ihbar eden, kaçak eşyanın ortaya çıkmasına hizmet ve yardım eden kişilere de ikramiye ödenmekte.

 
   
   
   
 


Hayati YAZICI
Türkiye'nin ilk Gümrük ve Ticaret Bakanı
2014'de gümrükler 'tek pencere' diyecek, dış ticarette işlemler hızlanacak..

Yeni kurulan 'Gümrük ve Ticaret Bakanlığı' önemli icraatlara imza atarak, dış ticaretin önündeki engelleri kaldırmaya çalışıyor. Yeni bakanlığın en önemli yeni uygulamalarından biri de 'Tek Pencere' uygulaması olacak. Bu uygulama gümrüklerdeki işlem süresini kısaltırken, belgede sahteciliği engelleyecek.

Türkiye'nin ilk Gümrük ve Ticaret Bakanı olan Sayın Hayati Yazıcı,gümrük camiasının uzun yıllardır zevkle çalıştığı önemli bakanlardan biri. Hem gümrük camiamıza hem de Sayın Bakanımıza yeni bakanlığının hayırlı olmasını dileriz.

Dijital dergimizin ilk sayısı için Sayın Bakanımızla gümrüğün geleceğini konuştuk, merak edilenleri sorduk. Gümrüklerdeki değişim rüzgarının detayları ile ilgili Sayın Bakanımız Hayati YAZICI ile yaptığımız röportajımız: devamı »

 
   
 
103 yıllık tarihe saygı ODA


Gümrük müşavirliği mesleğinin 103 yıllık bir tarihi geçmişi olduğunu biliyor muydunuz? Türk Dış Ticareti'nin önemli aktörlerinden gümrükçüler, bu yıl meslek odasına kavuşabilmek için Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Hayati Yazıcı ve ekibi ile sık sık bir araya gelerek, kanun tasarısı üzerinde çalışmalar yapmakta.
devamı »

 
   
 


Semih SÜTÇÜ
Gümrük Müşaviri
Tareks: ürün güvenliği ve denetiminde riske dayalı kontrol

Dış ticaret denetimleri, klasik anlayışta eşyanın gümrüklenmesi aşamasında, gümrük idareleri tarafından yapılmakta ve idarelerin üzerinde ciddi bir yük oluşturmakta idi. İşte, Tareks ve getirdiği yenilikler:
devamı »
Yusuf ÖLÇEN
Gümrük Müşaviri
yetkilendirilmiş gümrük müşavirliği müessesesi

Gümrük Müsteşarlığı tarafından 19.01.2008 tarihli ve 26761 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 60 ve 29.05.2008 tarih ve 26890 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 1 Seri No.lu Gümrük Genel Tebliğleri ile Gümrük Müşavirliği İzin Belgesine sahip olanlar arasından bu tebliğ ile belirlenen şartları taşıyanlara, Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği Belgesi verilmesi yönünde bir düzenleme yapılmıştır. devamı »

 
   
 
Yeni Türk Ticaret Kanunu

Globalleşen dünya düzenine ülkemizin uyarlanması için yeniden yapılandırmanın gereği olarak Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun 14.02.2011 tarihli resmi gazetede yayımlanarak 01.07.2012 tarihinde yürürlüğe gireceği kararlaştırılmıştır. devamı »


"müteselsil sorumluluk" gümrük müşavirlerinin kaderi olmamalı…

Gümrük müşavirlerinin büyük bir kısmı mesleki geleceklerini yaşamsal boyutta tehdit eden en önemli sorunlardan biri olarak "müteselsil sorumluluk" uygulaması görmekte. Artık bu talihsiz kaderi değiştirmek istiyorlar. devamı »


Amerika'nın küresel terörizm korkusu, gümrüğe nasıl sıçradı?

11 Eylül 2001 yılında ABD'nin yaşadığı büyük terör trajedisi, küresel terörizme karşı hükümetlerin yeni tedbirler almalarına ve dünya ticaret düzenini değiştirmelerine neden oldu. İşte küresel terörün hediyesi YETKİLENDİRİLMİŞ YÜKÜMLÜ – AEO... devamı »

   
 


Cihat ANCIN
İGMD Başkan Vekili

Gümrük camiasının çalışmaktan büyük haz aldığı, yapıcı karakteriyle herkesin hayranlığını kazanan ANCIN, deneyimleri ve vizyoner bakış açısı ile Gümrük Müşavirliği mesleğine önemli katkılarda bulundu.


bir dosta veda!

Eski Gümrük Müsteşar Vekili, derneğimizin Başkan Vekili ve en yakın çalışma arkadaşlarımdan CİHAT ANCIN; 9 Aralık 2011 Cuma günü, Bursa'da geçirdiği ani rahatsızlık sonucu aramızdan ayrıldı. Vefatıyla gümrük camiasını derin üzüntüye boğan sevgili dostum Cihat Bey'i kaybetmenin acısı içerisindeyim. Sevgili dostum Cihat Ancın, İGMD'nin çağın ihtiyaçlarına ayak uydurabilmesi için dijital derginin kullanılmasını en çok isteyen isimlerden biri idi. Onun bu arzusunu yerine getirmekten dolayı büyük mutluluk duymaktayız.

Sevgili Dostum; seni tanımak, seninle mesaide bulunmuş olmak benim için olduğa kadar eminim ki gümrük camiası için de mutluluk verici olmuştur. Ruhun şâd, mekânın cennet olsun.

Turhan GÜNDÜZ
İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı


 
   
 


Hasan Kaçan bu sefer gümrük camiasının kalbini çaldı...

Gümrük camiası; FOX TV'de yayınlanan, başrollerini Hasan Kaçan, Altan Gördüm, Nurcan Eren, Erdal Kömürcü gibi usta oyuncuların paylaştığı, sımsıcak bir aile dizisi olan "Babam İçin"i ilgi ile takip etmekte. Gümrük Müşaviri Dergisi okurları için İGMD Başkanı Turhan GÜNDÜZ; çok kısa sürede milyonların sevgisini kazanan "Babam İçin" dizisinin setini ziyaret ederek, Hasan Kaçan'la bir araya geldi. devamı »

 
   
 


Ayşe KARABULUT SEZER
Citylights Genel Müdürü


markalar; 300 milyon TL açıkhavaya reklam verdi, tüketiciyi hayran bıraktı...

2011 Yılında, 4 milyar 500 milyon TL reklam harcamasının 300 milyonu açıkhavaya gitti. Her yıl büyük bir süratle büyüyen açıkhava reklamcılığın Türkiye'deki en önemli ismi olan Citylights'n Genel Müdürü Ayşe Karabulut Sezer, markaların açıkhava maceralarını ve tüketici üzerindeki etkilerini Gümrük Müşaviri Dergisi okurları için anlattı. devamı »

 
   
 


16 Mart'ta vizyonda

sosyal medyanın ünlü gençleri şanslarını beyaz perde de deniyorlar

ANS Prodüksiyon'un yapımcılığı üstlendiği, "Patlak Sokaklar – GERZOMAT" adlı sinema filminin başrollerinde sosyal medyada hazırladıkları eğlenceli videolarla tanınan BatesMotelPro ekibiyle, Selin Demiratar, Doğa Rutkay, Kubilay Tunçer ve konuk oyuncu olarak Bülent Serttaş yer almakta.


 
   
 


vizyonda

Türk sinemasında bir rekor
Fetih 1453" 17 Şubat'ta vizyonda!

Çekimleri 3 yıl süren ve İstanbul'un Fethi'ni konu alan dev yapım Fetih 1453 filminin bütçesi tam 17 milyon dolar. Bu bütçenin 12 milyon doları ise savaş sahneleri için harcandı. devamı »
 
   
 


yönetmen: Hasan Tolga
Pulat oyuncular: Buğra Gülsoy, Feride Çetin, Barış Atay Mengüllü
"güzel günler göreceğiz"

48.Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Başta En İyi Film Ödülü Olmak Üzere En İyi Senaryo, En İyi Kurgu ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Dallarında Ödülleri Kucakladı...
Filmin Konusu
Film, bir gün içinde ve İstanbul'da geçer… Beş farklı karakterin kesişen yolları ve birbirlerinin yaşamlarında farkında olmadan nasıl etkili oldukları anlatılmakta.

 
   
 
Abdi İbrahim; Van Gogh Alive Dijital Sanat Sergisini, 100'üncü kuruluş yıldönümünü kutlama amaçlı ile düzenlemekte.

Van Gogh, İGMD gibi çağa uydu ve dijitale geçti!

İstanbullu sanat severler dünyanın en büyük ressamlarından biri kabul edilen Van Gogh'un eserlerini, ölümünden 100 yıl sonra bir ilke imza atılarak hazırlanan dijital sergide görme imkanına kavuşacak. Kara kalem çalışmaları bile milyon dolar değerinde olan Van Gogh'un dijital sergisi, Karaköy Limanı Antrepoları – 3-5'de, 10 Şubat - 15 Mayıs 2012 tarihleri arasında sergilenecek. Sergide, dahi ressamın 3000 civarındaki eserine yer veriliyor.

 
   
 


Yusuf AZOZ
Kariyer Net Genel Müdürü
2012'de istihdamın gözde sektörleri

Türkiye'nin en büyük insan kaynakları platformu Kariyer.net'in verilerine göre 2011 yılının en çok aranan elemanları satış danışmanları ve mühendisler oldu. Çağrı merkezi elemanı, 2011 yılında talep oranı en fazla artan pozisyon olurken, 2012 yılında istihdamın gözdesi olmaya aday meslekler de belirlendi. Sosyal medya uzmanı, mobil yazılım uzmanı, çevre etki değerlendirme uzmanı gibi yeni nesil iş alanları artan taleple öne çıkıyor.

Dijital medya, çevre ve sağlıkta uzman talebi hızla artıyor
Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, 2012 yılında istihdamda gözde mesleklerin yeni nesil iş alanlarında olacağına dikkat çekerek, dijital medya, çevre ve sağlık sektörlerinin yaşanan yeni teknolojik gelişmeler beraberinde çekiciliğini arttıracağını söyledi. Azoz, sosyal medya uzmanı, organ nakil koordinatörü, çevresel etki değerlendirmesi uzmanı gibi yeni nesil uzmanlık alanlarına talebin her geçen gün arttığına dikkat çekerek, "İş ilanı artış oranlarında 2011 yılında yüzde 200'lere ulaşan ve kısa sürede önemli bir istihdam potansiyeli yaratan yeni nesil meslek guruplarına olan talebin, 2012 yılında da artarak devam etmesi bekleniyor" dedi.
devamı »

 
   
 

İmtiyaz Sahibi
İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği (İGMD) Adına
Turhan GÜNDÜZ // İGMD Yönetim Kurulu Başkanı
Genel Yayın Yönetmeni
Mümin GÜNLER // İGMD Genel Sekreteri
Yayın Kurulu
Hasan ASLANDAĞ, Gürcan DOĞAN, Cem Sinan GÜZEL, Burhan KANDUR, İlhan ÖZOĞUL, Seyfettin TİRYAKİ
Editörler
Arzu UĞUR audanismanlik@arzuugur.com
Türker DEMİRCİ turker@arzuugur.com
Tasarım
Arzu ERGEZER arzuergezer@gmail.com
Arzu UĞUR audanismanlik@arzuugur.com
Reklam ve Halkla İlişkiler
Arzu UĞUR audanismanlik@arzuugur.com
Egemen KURTULAN ekurtulan@igmd.org
Seslendirme
Burak TÖRÜN bb.torun@gmail.com

İletişim Adresi
İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği
Tel: +90 212 249 45 00
e-mail: info@igmd.org

DERGİMİZDEKİ HABERLERİ REFERANS BELİRTEREK KULLANABİLİRSİNİZ.

 
   OKUMAK İÇİN EKRANI KAYDIRIN »