12 Ağustos 2015 tarihinde Kazak-Kırgız Gümrükleri Kaldırılacaktır  

12 Ağustos 2015 / Çarşamba | Görüntülenme : 1288

12 Ağustos 2015 tarihinde Kazak-Kırgız Gümrükleri Kaldırılacaktır


Kazakistan ve Kırgızistan’nın devlet başkanları Kazak-Kırgız sınır kapılarının kaldırılması merasimine bizzat teşrif edeceklerdir.


Önce Rusya, Beyaz Rusya ve Ermenistan Kırgızistan’ın  Avrasya Ekonomik Birliği’ne (AEB) tam üye olmasını öngören anlaşma metinlerinin imzalarını tamamlamış, geçtiğimiz hafta da Kazakistan Kırgızistan’ın AEB’ye tam üye olmasını öngören imzları tamamlamıştır. İmzalardan sonra Kırgız-Kazak gümrüklerindeki kontrollerin 12 Ağustos 2015 tarihinde tamamen kaldırılacağı açıklanmıştır.


Bu tarihten itibaren Kırgız vatandaşları gümrüklerde herhangi bir beyanda bulunmaksızın geçebilecek ve AEB’ye üye dilediği ülkede serbestçe çalışma imkanına da kavuşacaktır. AEB Anlaşma metni mal, sermaye, işgücü ve hizmetlerin üye beş ülkede sınırsız dolaşımını öngörmektedir.


Mevcut durumda Kazakistan’da çalışan binlerce Kırgız artık izin alma prosedürüne gerek olmaksızın bu ülkede rahatlıkla çalışabilecektir. Kazakistan-Kırgızistan arasındaki ticaret hacmi 2014’te 900 milyon dolar civarında gerçekleşmiştir. Bu rakamın sınırların tamamen açılmasından sonra kısa zaman içinde birkaç katına çıkması beklenmektedir.


Gümrük Birliği ve ortak ekonomik alanı öngören AEB Anlaşması 1 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe girmiştir.


 


Kaynak: http://kapital.kz/world/42639/granicy-eaes-i-kyrgyzstana-otkroyutsya-v-sredu.html


Yayımlayan: Almatı Ticaret Ataşeliği


  Sosyal Medya