26 Ocak Dünya Gümrük Gününde İGMD’den Anlamlı Kampanya  

26 Ocak 2018 / Cuma | Görüntülenme : 675

26 Ocak Dünya Gümrük Gününde İGMD’den Anlamlı Kampanya

Derneğimiz 26 Ocak Dünya Gümrük Günü kutlamaları çerçevesinde Muratbey Gümrük Müdürlüğü’nde Kan Bağışı Kampanyası düzenledi. Başkanımız Sayın Serdar KESKİN, Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Nizamettin AĞAR ve yüzlerce meslektaşımızın kan bağışı yaparak katıldığı kutlamalarda; İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Sayın Halil İbrahim BOZKUŞ da mini bir resepsiyon verdi. Resepsiyona Çatalca Kaymakamı Sayın İnci SEZER BECEL ve Bölge Müdürlüğümüz çalışanları katıldı.

“Kan bağışı insan sevgisinin en saf halidir.” diyen İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği Başkanı Sayın Serdar KESKİN, vatandaşları kan bağışlamaya davet etti. Ayrıca kampanyamıza katılanlara lokma ikram edildi.

Başkanımız Sayın Serdar KESKİN 26 Ocak Dünya Gümrük Günü ile ilgili şu açıklamaları da yaptı:

Sevgili Gümrük Ailesi,

Yüz dokuz yıldır sevgiyle, fedakarlıkla, büyük emekle, dayanışmayla,  birlik ve beraberlikle hizmet eden, yaşattığı gelenekleri ile bir çınar olan İGMD çatısı altında buluşan çok kıymetli Meslektaşlarımın,  ülkemizin dış ticaretinin büyümesinde önemli katkıları olan gümrük camiamızın 26 Ocak Dünya Gümrük Günü’nü en içten dileklerimle kutlarım.

Bu vesileyle, Derneğimizin ve Mesleğimizin bugünlere gelmesinde emeği olan büyüklerimizi minnet ve şükranla anarken, Mesleğimizi daha ileriye taşıma gayretlerindeki çalışanlarımızdan yöneticilerimize kadar herkese sonsuz şükranlarımı sunarım.

Kurucu Sözleşmesini ilk onaylayan ülke olduğumuz Gümrük İşbirliği Konseyinin, 26 Ocak 1953’de Brüksel’de yaptığı toplantısına atıfta bulunarak ilan edilen “26 Ocak Dünya Gümrük Günü”;  sadece bir kutlama, etkinlik tarihi değil, gümrüklerin uluslararası yol haritasının da belirlendiği özel bir tarihtir.

Dünya Gümrük Örgütü’ne (DGÖ) üye ülkelerinin gümrüklerinde işbirliğini arttırmak, ortak akıl oluşturmak ve bu çerçevede hareket edebilmek için her yıl bir tema belirlemekte, bu temaya uygun çalışmalar yapmaktadır. İşte bu temalar gümrüklerin yol haritasını belirlemekte.

DGÖ’nün 2010 yılında belirlemeye başladığı temalar sırasıyla;

  • 2010 Yılında “Gümrük ve İş Dünyası işbirliği”
  • 2011 Yılında  “ Mükemmel gümrüğün katalizörü bilgi”
  • 2012 Yılında  “Sınırlar ayırır gümrükler birleştirir”
  • 2013 Yılında  “ Gümrüklerin ilerlemesi için inovasyon”
  • 2014 Yılında  “ İletişim: Daha iyi işbirliği için bilgi paylaşımı”
  • 2015 Yılında “Koordineli Sınır Yönetimi”
  • 2016 Yılında “Dijital Gümrükler: Gittikçe Artan Katılım”
  • 2017 Yılında “Etkin Sınır Yönetimi için Veri Analizi”
  • 2018 Yılında "Ekonomik Kalkınmaya Yönelik Güvenli Bir İş Ortamı"dır.

Dünya Gümrük Örgütü; gümrük idarelerinin etkinliğini arttırmak amacıyla hizmet etmekte, 180 üyesiyle de uluslararası ticaretin yüzde 98'ini temsil etmektedir. Yaptığı çalışmalar ve her sene belirlediği bu temalar sonucunda oluşturduğu standartlar, ilkeler ve politikalar dünya çağında ticaretin sağlıklı bir şekilde geliştirilmesini sağlamakta.

Ülkemiz dış ticaret işlemlerinin %92’sini gerçekleştiren Meslektaşlarımızın, dış ticaretinin sağlıklı gelişmesinde önemli katkıları bulunmaktadır. Bu açıdan da Dünya Gümrük Örgütü’nün oluşturduğu standartlara, ilkelere ve politikalara en hızlı adapte olan, kendini değiştiren ve geliştiren bir kariyer mesleği olmasının ayrı gururunu yaşamaktayız.

2018 Yılı teması olan “Ekonomik Kalkınmaya Yönelik Güvenli Bir İş Ortamı” için hem Etik Değerlerimizle hem de gümrüklerin güvenli ticaret için dijitalleşmesinde, Bakanlığımızla koordineli çalışmalarımız en üst seviyede olacaktır.

Yüz dokuz yıldır ülkemiz için çalışan Gümrük Müşavirleri  “Güvenli ve Kolay Ticaret”in en önemli sigortasıdır.

Sevgi ve Saygı İle Kalın…

 

          Serdar KESKİN

İGMD Yönetim Kurulu Başkanı

                                                                                                                

  Sosyal Medya