Dış ticaret için İTO’dan gümrük atağı  

13 Haziran 2018 / Çarşamba | Görüntülenme : 508

Dış ticaret için İTO’dan gümrük atağı

İstanbul Ticaret Odası Gümrük Müşavirliği Meslek Komitesi üyeleri, şehirde faaliyet gösteren gümrük müdürleriyle İTO’da bir araya geldi. Toplantıda, gümrük idarelerindeki iş ve işlem süreçlerinin iyileştirilmesi ele alındı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), dış ticaret erbabının ithalat ve ihracat işlemlerini rahat şekilde yürütebilmesi için girişimlerini sürdürüyor. Bu amaçla İTO Gümrük Müşavirliği Meslek Komitesi öncülüğünde gerçekleştirilen toplantılara bir yenisi eklendi. 
İTO’nun Merkez Binası’nda yapılan toplantı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürü Mehmet Hatipoğlu ve İstanbul’daki tüm gümrük müdürlerinin katılımıyla adeta mini zirve şeklinde gerçekleşti. Toplantıda, İTO Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Polat, Gümrük Müşavirliği Meslek Komitesi Meclis Üyeleri Serdar Keskin ve Mehmet Metin Korkmaz ile komite üyesi sektör temsilcileri gümrük müdürlerine sorunları iletti. Toplantının açılışında konuşan Burhan Polat, “Dış ticaretin etkin işlemesi için gümrük işlemlerinin kolay ve hızlı yürütülmesi kritik öneme sahip. Oda olarak gümrüklerin daha verimli işlemesine destek olmak için çalışıyoruz. Bu tür toplantılar da gümrük dünyasıyla tarafların sorunlarına çözüm bulunmasında büyük rol oynuyor” dedi.

3.5 MİLYON BEYANNAME

Bir yılda yazılan 6.2 milyon adet gümrük beyannamesinin 3.5 milyonunun İstanbul gümrük müdürlüklerinde tescil edildiğini hatırlatan Polat, “Bu yoğunluk içinde işleri başarıyla yürüttükleri için kendilerini tebrik ediyoruz. Tabii iş yoğunluğu beraberinde bazı sorunlar getirmiyor değil. Biz de bunları yakından takip edip çözüm önerilerimizi iletiyoruz” diye konuştu. İstanbul Bölge Müdürü Mehmet Hatipoğlu ise İstanbul gümrüklerinin, Türkiye’nin dış ticaretinin önderliğini yaptığını söyledi. Hatipoğlu, “İşlerin en hızlı şekilde yürümesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Olumlu sonuçlarını bildiğimiz için de bu toplantı gibi temasların gerekli olduğuna inanıyorum” dedi.

YETİŞMİŞ MEMUR ŞART

Meslek Komitesi Başkanı Bayram Doğan, gümrükte görevli memurların eğitim kalitesine dikkati çekti. Doğan, “Yeni gelenler mevzuat, uygulama ve eğitim bakımından zayıf kalabiliyor. Ben tarife hocası olduğum için bu tür sorunlar bana intikal ettiriliyor. 
Yeni muayene memurları için eğitim semineri düzenlemek gerekiyor. 
Zira muayene memurluğu vasfı yaklaşık 10 yıllık bir tecrübe ile kazanılıyor. O bakımdan birkaç aylık eğitimle sahada görev almak yeterli olmuyor. Hem personel sayısının artırılmasına hem tecrübeli personelin İstanbul’da görev yapmasına ihtiyacımız var” dedi.

ÇÖZÜMÜN ODAK NOKTASI

Meclis Üyesi Mehmet Metin Korkmaz da, “İTO’nun 25 nolu komitesi olarak dış ticaretle ilgili sorunu olan her sektörün sorunlarının ve çözümünün odak noktasıyız. Zira bu sorunlar İTO Meclisi kürsüsünde de dile getiriliyor. Biz de komite olarak bunları gündeme getirip çözüm tekliflerini ortaya koyuyoruz” diye konuştu.

KIRMIZI HAT PROBLEMİ

İTO Meclis Üyesi ve İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği Başkanı Serdar Keskin ise sahadaki gelişmelere dikkati çekti. Keskin “Teminat çözümleri eskiden 1-2 sene sürerdi, şimdi 4-5 aya indi. Ancak denetimde zorluk yaşıyoruz. Sarı hattan kırmızı hatta geçerken ilgili amirler çok kolay olur veriyorlar. Halbuki bakanlığın talimatı var; çok sağlam gerekçeler olmalı. Diğer yandan numunedeki sorunlar ağır yük oluşturuyor. Bunlara meydan vermemek gerekiyor” dedi.

Keskin, konuşmasının devamında ihracat işlemlerinde düzeltme ve iptalde sorun yaşandığını belirterek, şunları söyledi: “Özellikle hafta sonu sıkıntılar artıyor. Ama bunlar halledilmeyecek konular değil. İhracatın aksamaması için bunların beklememesi lazım. 
Zira bu ülkenin çok fazla ve kolay ihracat yapmaya ihtiyacı var.”

Şehirde görevli gümrük müdürlerinden bölgelerindeki durum hakkında tek tek bilgi alan Bölge Müdürü Mehmet Hatipoğlu, sektör temsilcilerinin sorularına da cevap verdi. Muayene memurlarının yetiştirilmesi konusunun önemli olduğunu belirten Hatipoğlu, “Sarı hattan kırmızı hatta düşme konusunda yaptığımız çalışmaların sonucunu alacağımıza inanıyoruz” dedi.

HAKSIZ REKABETE TEDBİR

Bölge Müdürü Hatipoğlu, gümrük sahalarında memur olmayanların yanında yer alan ve ‘yancı’ diye tabir edilen kişilerin haksız rekabete sebep olduğu yönündeki şikayet üzerine, “Bu konuda gerekli adımlar atılıyor. Böyle bir şeye müsaade etmemiz mümkün değil. Tabi bu kadar işin ve hareketin olduğu bir ortamda bazı sorunlar yaşanabiliyor. Yeter ki sorunları samimiyetle çözmeye bakalım” şeklinde konuştu.

Toplantıda yetkilendirilmiş yükümlü tarafından atılan her e-postanın kendilerine düştüğünü kaydeden gümrük yetkilileri, “Ancak sistemin versiyon değişikliğine ihtiyacı var. Dolayısıyla e-mailleri karşılayamıyoruz. Beyannameler de kapanmıyor. Bunları ilettik. Çözümü için gerekli adımların atılmasını bekliyoruz” dediler. Toplantıda ayrıca, gümrükte işlem yapan karnesizler, GYS ve OKS firmalarının mesaileri, antrepolarda uzun süre bekleyen sorunlu eşyaların ardiye ücretleri, online Ata karnesi işlemleri, bir aracı hakkında kaçakçılık kaydı olan firmaların durumu da tartışılan diğer konular oldu.

Haberin Orjinali için TIKLAYINIZ

  Sosyal Medya