Ekonomik Kalkınma İçin Yeni Gümrük Vizyonu Zümre Toplantısı Düzenlendi  

24 Ocak 2018 / Çarşamba | Görüntülenme : 808

Ekonomik Kalkınma İçin Yeni Gümrük Vizyonu Zümre Toplantısı Düzenlendi

26 Ocak Dünya Gümrük Günü etkinlikleri çerçevesinde ve İTO 25 No.lu Gümrük Müşavirleri Meslek Komitesi’nin ev sahipliğinde; ekonomik kalkınmada gümrüklerin öneminin anlatıldığı zümre toplantısı düzenlendi.

İGMD Başkanı ve İTO 25 No.lu Gümrük Müşavirleri Meslek Komitesi Meclis Üyesi Sayın Serdar KESKİN’in oturum başkanlığı yaptığı zümre toplantısında; İTO Yönetim Kurulu Sayman Üye Sayın Hasan ERKESİM de açılış konuşmasını yaptı.

Sayın ERKESİM, Türkiye’nin ihracatının günden güne arttığını dile getirerek Türkiye ihracatının toplam yüzde 40’nı İstanbul’un karşıladığına dikkat çekti. Gümrükleri geliştirip alt yapısını güçlendirmenin ekonominin geleceğine yapılmış yatırımlar olduğunu söyleyen Sayın ERKESİM, gümrüklerimizin ulusları camiada örnek gösterilen düzeye geldiğine vurgu yaptı ve bu başarıyı sağlayan sektöre yönelik sözlerini şöyle sürdürdü: “Kamu kurumları ile iletişimimize büyük önem veriyoruz. Bu zincirin halkaları birbirine ne kadar bağlı olursa ekonomiden de o kadar iyi sonuçlar almaya devam edeceğiz. Gümrük müşavirliği Komitemiz önemli işlere imza atıyor. Her platformda sorunlarını dile getiriyor, aktif rol üstleniyorlar.”

23 Ocak Salı günü, İstanbul Ticaret Odası Eminönü Yerleşkesi’nde düzenlenen zümre toplantısında:

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürü Sayın Mustafa GÜMÜŞ,

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürü Sayın Hacı Hasan Murat ÖZSOY,

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Sayın Halil İbrahim BOZKUŞ,

İTO 25 No.lu Gümrük Müşavirleri Meslek Komitesi Meclis Üyesi Sayın M. Metin KORKMAZ,

İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği Başkan Vekili Sayın Ersel YÜKSEK konuşmacı olarak yer aldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürü Sayın Mustafa GÜMÜŞ; Dünya Gümrük Örgütü’nün (WCO) her sene 26 Ocak Dünya Gümrük Günü kapsamında bir tema belirlediğini, bu temanın 2018 yılı için "Ekonomik Kalkınmaya Yönelik Güvenli Bir İş Ortamı" olduğunu belirtti. Tır karnesi sistemine ön beyan getirildiğini dile getiren Sayın GÜMÜŞ, gümrüklerdeki yeni uygulamalarla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın gıda ile ilgili kontrollerini sırlarda gerçekleştireceğine dikkat çekti.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürü Sayın Hacı Hasan Murat ÖZSOY; Gümrüklerin dijitalleştirilmesiyle ülkemizin ekonomik performansının geliştiğini, E- belge sistemine geçişin gümrük işlemlerinin kolaylaştırılmasını, modernizasyonu sağladığını dile getirdi. Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsünde 200 civarında firmanın yer aldığını belirten Sayın ÖZSOY, 2018’de İthalatta E-Faturanın hayata geçirileceğini söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Sayın Halil İbrahim BOZKUŞ; 2017 yılında ithalat, ihracat ve transitte 4.268.000 adet beyanname ürettiklerini, kaçakçılıkla etkin mücadele de bulunduklarını ifade etti.

İTO 25 No.lu Gümrük Müşavirleri Meslek Komitesi Meclis Üyesi Sayın M. Metin KORKMAZ; iş dünyası, gümrük idareleri ortak çalışma kültürünü geliştirirken, Gümrük Müşavirlerinin iş yapma biçimlerinde inovasyonun gücünden yararlanarak değişmekte olduklarını anlattı.

İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği Başkan Vekili Sayın Ersel YÜKSEK; dış ticaret işlemlerinin %95’nin Gümrük Müşavirlerinin eliyle yapıldığına dikkat çekti ve bilgi teknolojilerine yapılan yatırımla gümrüklerinin ekonomideki katkısının her geçen daha da arttığını belirtti.

Toplantıya katılan meslektaşlarımızın sorularını da cevaplayan konuşmacılar, gümrük dünyasının 26 Ocak Dünya Gümrük Günü’nü de kutladılar.

  Sosyal Medya