Gümrük Müşavirleri Müzesi - Customs Consultant / Broker Museum  

12 Aralık 2017 / Salı | Görüntülenme : 747

Gümrük Müşavirleri Müzesi - Customs Consultant / Broker Museum

Araştırmalarımıza göre dünyada bir ilk olduğunu düşündüğümüz Gümrük Müşavirleri Müzesi ile ilgili çalışmalarımızın ilk aşaması tamamlamıştır. Bugün için önemli olan, ancak elli yıl sonrası için çok daha önemli olacak bu kıymetli çalışmanın mesafe almasının haklı gururunu yaşamaktayız.

29 Mart 2017 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile Gümrük Müşavirleri Müzesi ve Gümrük Müşavirleri Tarih Araştırma Kitabının oluşturulması için çalışmalar başladı.

Çalışmalarımızın kalbine Merhum Dr. Turhan ATAN 'ın son derece kıymetli eserini koyduk ve tanım yerindeyse iğne ile kuyu kazmaya başladık. Şuan geldiğimiz aşama kat ettiğimiz mesafe ulaşmak istediğimiz yerin %1 idir.

Neler Yapıldı;

1-Tüm üyelerimize çağrı yaptık ve ellerindeki eserleri bizlerle paylaşmalarını istedik.

2-Gelen eserlerin sergileneceği stantların siparişi verildi.

3-Gelen eserler eser sahiplerinin ismi ile sonsuza kadar yaşatmak adına Müze Kayıt Defterimize işlendi ve eser kartları oluşturuldu.

4-İstanbul Ticaret Odası Arşivi, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Genel Kurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı Arşiv Müdürlüğü, Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü, Gümrükler Genel Müdürlüğü ve İstanbul Valiliği ile yazışmalarımız oldu.

5-Birçok ildeki sahafla ve koleksiyon danışmanları ile iletişim kurduk

6-Kaynaklara erişim sağlanmaya başladıktan sonra 1928 öncesi Osmanlıca Belgeleri anlayabilmek ve tasnif edebilmek için Osmanlıca ve Farsça tercüman desteği almaya başladık.

7-Müzemizin Resmi Kuruluşu için fiziksel gereklilikler ve doküman gereklilikleri ile ilgili çalışmaları tamamlamak üzereyiz. Yıl bitmeden resmi başvurumuzu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne ileteceğiz.

 8- Ceride-i Resmiye, The Journal of Ottoman Studies, Muharrerat-ı umumiye mecmuaları, Gümrük Rehberi Dergileri ve 1912 Rüsumat Salnamesi bildiğimiz birçok şeyi değiştirecek çok değerli verilere ulaşmamızı sağladı ve sağlamaya devam etmektedir.

9-11 Nisan 1918 tarihli ilk gümrük kanununa ulaştık.

10-Gümrük Komisyoncuları Talimatnamesi'nin bulunduğu 3000 sayfalık Osmanlıca Belgelere ulaştık. Tercüme tamamlandığında merakla beklediğimiz talimatnamemize DOĞUM BELGEMİZE ulaşmış olacağız.

Çağdaş müzelerdeki önemli uygulamalardan biri olan sanal müze uygulamasını gerçekleştirebilmek için GÜMRÜK TV ve kıymetli meslektaşımız Gümrük Müşaviri Sayın Erdem İLBEYİ ve ekibinin değerli katkıları ile Gümrük Müşavirleri Sanal Müzesinin çekim ve uyarlamaları tamamlandı.

Sonsuza Kadar Yaşayacak Mesleğin Mensuplarının bilgilerine arz ederiz.

Tüm çağdaş müzelerde olduğu gibi müzemizde sanal gezi yapılabilmek için TIKLAYINIZ

  Sosyal Medya