İMMİB Başkanı Sayın Murat AKYÜZ’ün “İhracatçıları Bunaltan 3 Büyük Sorun” Başlıklı Beyanı Hak.  

05 Aralık 2017 / Salı | Görüntülenme : 548

İMMİB Başkanı Sayın Murat AKYÜZ’ün “İhracatçıları Bunaltan 3 Büyük Sorun” Başlıklı Beyanı Hak.

İMMİB Başkanı Sayın Murat AKYÜZ’ün Yeni Mesaj Gazetesi’ne vermiş olduğu beyanı ile Derneğimizin 05.12.2017 tarih ve 2017/5769-EA sayılı cevabi yazısı bilgilerinize sunulmuştur.

 

İhracatçıları bunaltan 3 büyük sorun

Hükümet ihracata destek vermek için birçok projeyi hayata geçirirken, temel sorunlar yerinde duruyor.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, Yeni Mesaj'a yaptığı açıklamada, ihracatçıların önünde 3 temel sorun olduğunu kaydetti.

Sorunlardan birinin ihracatçılardan ve ithalatçılardan alınan ordino olduğuna işaret eden Akyüz, "Ordinoyu nakliyeciler alıyor. Paranın gemi adamlarına gittiği söyleniyor. Yasal değil... İkinci sorunumuz gümrük müşavirlerinin 'asgari tarifeleri' var. Bu tarifeler yüksek belirlenmiş. Serbest rekabete açılmalı. Büyük firmalar bu tarifeye göre çalışıyor ancak ödediklerinin bir bölümünü geri alıyor, küçük ve orta ölçekli firmalar bunu yapamıyor. Üçüncü sorun ise akşam 17.00'dan sonra limanlar mesaiye geçiyor. Gündüz kendilerine teslim edilen mallar, saat 17.00'dan sonra ek ödeme yapılarak yüklenebiliyor. Bu da masrafları artırıyor. Oysa İstanbul Ambarlı, Halkalı, Haydarpaşa gibi büyük limanlar 24 saat çalışma düzenine geçmeli." Bu arada İKMİB, İstanbul'da 30 Kasım-1 Aralık 2017 tarihleri arasında 'Rusya Alım Heyeti' organizasyonu düzenliyor. Organizasyonda ev-mutfak eşyaları, ambalaj sektörü ile kozmetik ve temizlik sektörlerindeki Türk firmaları Rusya’dan gelen önemli perakende zincirlerinin de olduğu 23 satın almacı firma ile ikili görüşme fırsatı buldu. Toplam 750 görüşme gerçekleştirilecek. Rusya’ya yapılan kimyevi madde ihracatını değerlendiren Akyüz, “Rusya’ya yaptığımız kimya ihracatımız, 2016 yılında 230 milyon dolar iken, bu yılın ilk 10 aylık döneminde toplam 268 milyon dolara ulaştı. Yılsonunda 300 milyon doları bulacağımıza, 2018’de de 500 milyon dolar seviyesine ulaşacağımıza inanıyoruz" dedi.

Haberin orjinali için TIKLAYINIZ

 

  Sosyal Medya