İTO’da Gerçekleştirilen “Gümrük Tarife Mevzuatı Ve Uygulamaları Semineri” Gümrük Camiasından Yoğun İlgi Gördü  

17 Eylül 2018 / Pazartesi | Görüntülenme : 1087

İTO’da Gerçekleştirilen “Gümrük Tarife Mevzuatı Ve Uygulamaları Semineri” Gümrük Camiasından Yoğun İlgi Gördü

İTO 25 No’lu Gümrük Müşavirliği Meslek Komitesi ve İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği “Gümrük Tarife Mevzuatı ve Uygulamaları Semineri”ne Gümrük Camiası yoğun ilgi gösterdi.

17 Eylül Pazartesi günü, İTO Eminönü Merkez Binası’nda düzenlenen seminerin açılış konuşmalarını; Başkanımız Sayın Serdar KESKİN, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Levent TAŞ ve İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Sayın Mehmet HATİPOĞLU yaptılar.

Başkanımız Sayın Serdar KESKİN konuşmasında gümrüğün bel kemiği olan “Tarife”nin çok önemli bir uzmanlık alanı olduğuna dikkat çekti. Eşyanın tarifesinin belirlenmesi sadece beyannamenin doğru hazırlanması adına önemli olmadığını, ticaretin doğru istatistiki veriler doğrultusunda yapılması, ekonomiye kazandırılması ve dış ticaretin yönetilmesi için de önemli olduğunu belirten Başkanımız sözlerine şöyle devam etti:

“Gümrük alanında çalışan herkesin çok iyi bildiği bir kural vardır: GÜMRÜK DEĞİŞKEN YAPILAR ÜZERİNE KURULUDUR.” En hızlı değişimin yaşandığı alan gümrüktür. Şunu gururla ifade edebilirim ki; biz gümrük müşavirleri hem bu hızlı değişime ayak uydurmada hem de değişimin kodlarını dış ticaret erbabına aktarmada oldukça başarılıyızdır. Tarife ve gümrük konusundaki en büyük sıkıntı kurumlar arası ortak dilin ve bakışın oluşturulamamasıdır. Gümrük ve dış ticaret alanında faaliyet gösteren bütün kurumlar daha fazla birbiriyle konuşmalı, iletişimde olmalı ve hızlı ortak kararlar almalı. Bunu sağladığımız gün hem dış ticaretimizin büyümesini sağlayabiliriz hem de işlem hızını arttırabiliriz.

Sizlere en basit şöyle bir örnek vermek isterim: Çok sık duyduğumuz bir şikayet ve serzeniş vardır: ÜRÜNÜM GÜMRÜKTE TAKILDI… Kolay kolay hiçbir ürün gümrükte takılıp kalmaz. Ya Tarım Bakanlığı’nda takılıp kalmıştır, veyahut da TSE de, Sağlık Bakanlığında vs. vs. Yine gururla ifade edebilirim ki eski adıyla Gümrük ve Ticaret yeni adıyla Ticaret Bakanlığı’mız en hızlı kararların alınıp uygulamaya geçildiği belki de tek bakanlık. Ayrıca yine gururla ifade edebilirim ki dünyadaki gelişmelere de en hızlı adapte olan yine bakanlığımız ve meslektaşlarım.”

Türkiye ihracatının büyük bir kısmının İstanbul’daki firmalar tarafından yapıldığını ifade eden İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Levent TAŞ, milyonlarca beyannamenin İstanbul Gümrüklerinde tescil edildiğini belirtti. Sayın TAŞ gümrüklerin doğru ve etkin işleyişini yakinen takip ettiklerini de sözlerine ekledi.

Gümrük tarifesinin dış ticarette vergilerinin önemli kaynaklardan biri olduğunu dile getiren İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Sayın Mehmet HATİPOĞLU; Bölge Müdürlüklerinin bu bağlamda binlerce bağlayıcı tarife bilgisi verdiklerini belirtti.

Oturum Başkanlığını İTO 25 No’lu Gümrük Müşavirliği Meslek Komitesi Meclis Üyesi Sayın M. Metin KORKMAZ’ın yaptığı seminerde;

•            Bayram DOĞAN (İTO 25 No’lu Gümrük Müşavirliği Meslek Komitesi Başkanı)

•            Seniha COŞKUN (İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü-Şube Müdürü)

•            Muharrem YILMAZ (İstanbul Laboratuvar Müdürü)

•            Filiz TEZCAN (İstanbul Laboratuvar Müdürlüğü-Kimyager)

Çok önemli sunumlarda bulundular.

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Sayın LEVENT TAŞ'ın Açılış Konuşması için TIKLAYINIZ

Başkanımız Sayın Serdar KESKİN'in Açılış Konuşması için TIKLAYINIZ

İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Sayın Mehmet HATİPOĞLU'nun Açılış Konuşması için TIKLAYINIZ

  Sosyal Medya