Kadın Gümrük Müşavirlerimizle Cemile Sultan’da Buluştuk  

07 Eylül 2019 / Cumartesi | Görüntülenme : 588

Kadın Gümrük Müşavirlerimizle Cemile Sultan’da Buluştuk

İTO 25 No.lu Gümrük Müşavirleri Komitesi ve İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği “Gümrüklerde Kadınların Rolü” toplantısı 7 Eylül Cumartesi günü Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirildi. Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Gonca YILMAZ BATUR onur konuğumuz olmuştur. Katılımın yoğun olduğu toplantıda;

Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcımız Sayın Gonca Yılmaz BATUR,  İTO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Şekib AVDAGİÇ, İstanbul Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Sayın Yalçın ÖZDEN, Bakan Danışmanı Sayın Aydın ŞENTÜRK, İstanbul Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdür Yardımcıları Sayın Ceylan YİĞİT ve Sayın Özge DEMİREL, İTO 25 No.lu Gümrük Müşavirleri Meslek Komite Başkanı Sayın Bayram DOĞAN, Komite Başkan Yardımcısı Sayın Nizamettin AĞAR, Meclis Üyesi Sayın M. Metin KORKMAZ, Komite Üyesi Soner YEĞİNER,  İstanbul Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü Şube Müdürü Seniha COŞKUN,  Risk Yönetimi, Tasfiye ve Döner Sermaye Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Azime ÇEVİK, İstanbul Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü Kıymetli Personeli Sayın Ayşe KORKMAZ ve Sayın Esra KOÇAK, Gümrük Muayene Memurları Derneği Başkanı Sayın Hakan ÜLKER ve Başkan Yardımcısı Sayın Zuhal SİNAN, İGMD Yönetim Kurulu’ndan Başkanımız SAYIN Serdar KESKİN, Başkan Yardımcımız Sayın Rıdvan HALİLOĞLU, Sayın Çiğdem AĞDAĞ, Sayın Atakan ÖRNAL, Sayın Zeynel TUTAR, Sayın Hasan Hüseyin ERCAN, Sayın Alper GÜNER’de yer aldılar.

Kadın elinin değdiği her yerde daha fazla nizamın, daha az kargaşanın olduğuna dikkat çeken İTO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Şekib AVDAGİÇ sözlerine şöyle devam etti: “Kadın Gümrük Müşavirlerinin sayısının artması çok önemli. Titiz çalışmalarınızın sektör için önemli bir kazanım olduğunu düşünüyorum. Teknoloji ile fiziksel güçten akıl gücüne geçiş oldu. Gümrüklerimiz teknoloji ile bütünleştiği bir dönemdeyiz. Teknolojik ve dijital dönüşüm, bilgiye ve detaylara daha hakim kadın işgücünün ihtiyacını gümrüklerde doğurmuştur.”

Atatürk’ün “Şuna inanmak lâzımdır ki, dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir” sözlerini hatırlatan İGMD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Serdar KESKİN; kadınların kendi güçlerinin farkında olmalarının önemini dile getirdi.  Ticaret Bakanlığı verilerine göre Türk Dış Ticaret işlemlerinin %92’sinin ve antrepolar, transitlerde dahil olmak üzere 6,5 milyona yakın beyannamenin Gümrük Müşavirleri tarafından yapıldığını belirten Başkan KESKİN sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşüm politikalarına katkı sağlayacak çalışmaları yakından takip etmekteyiz. Ülkemizin sürdürebilir kalkınma hedeflerine ulaşması için gerek Dünya Gümrük Örgütü’nün gerekse Avrupa Birliği’nin dış ticaret ve gümrük işlemleri konusundaki çalışmalarını, ülkemizdeki yer bulabilmesi için tüm paydaşlarımızla birlikte, üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeye gayret gösteriyoruz. İş sahipleri 110 yıldır; kendi ticari menfaatleri, hukuki güvenceleri için bilgi ve tecrübeleriyle yüzlerce mevzuattan sorumlu olan bizleri tercih etmektedir.

Birine haklarını savun demek sen mağdursun demektir. Ben Türk Kadının Büyük Lider Atatürk’ün açtığı medeniyet kapısından içeri girdiği günden itibaren zaten haklarını elde ettiğine ve içindeki gücü fark ettiğine inanıyorum.

Güç kelimesi hep erkeklere yakıştırılır. Halbuki güç; üstünlüklerini kontrollü ve topluma faydalı kullanmaktır. Bunu yapabilen ister kadın, ister erkek olsun güçlüdür.

Kadın, yüceltilmeyi en çok hak edendir. ‘Kadın yurttaştır.’ Bireyler bir arada aileyi, aileler birleşip toplumu oluşturur. ‘Kadın sevgilidir.’ Sever, sevilir, üretir. Tanrı’ya dünyayı yaratma ilhamını verendir. ‘Kadın anadır.’ Taşır, doğurur, besler, büyütür.

Kadın demek, günümüz koşulları göz önüne alındığında gündüz iş dünyasında mesai harcayan, akşam evine döndüğünde ev işleri ile mesai harcayan birde çocuk sahibi ise eğer günün tüm yorgunluğunu unutarak kendisine çocuğuna adayabilen nadide çiçeklerdir.

Yalnızca bu sebeple bile İstanbul İlk Kadın Başmüdürü Sayın Nadide ÜNLÜ olmak üzere siz Değerli Meslektaşlarımı üstlendiğiniz tüm sorumluluklardan dolayı yürekten kutluyorum.

Bu buluşmayı organize ettik çünkü kadınlarımızın kendi becerilerinin farkına varmalarını ve mesleki sorunların çözümünde daha fazla rol almalarını önemsiyoruz. Bazen başarı Ya da başarısızlık çok küçük ayrıntılarda yatar. Kadının detaycı bakış açısı, erkeğin yüzeysel bakışıyla kaçırdığı sorunu ve çözümü yakalayabilir. Kadının çok yönlülüğü, erkeğin tekdüzeliğinin getirdiği sığlığı ortadan kaldırabilir. Sonuç olarak bugün burada kadın gözüyle gümrük ve dış ticareti nasıl geliştirebilir, büyütebilirizin ipuçlarını ortaya koymaya çalışacağız.”

Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Gonca YILMAZ BATUR; kadın işgücünün hem ülkemizde hem de dünyada yeterli sayıda olmadığına dikkat çekerek şunları ifade etti:

“Gelişmiş ülkelerde kadınları işgücüne katılımı %60’ın üzerinde, OECD ülkelerinde bu %50’nın üzerine çıkıyor. Türkiye’de ise %34 civarında. Gelişmiş ülkelerde kadınlar erkeklerle birlikte işgücüne eşit bir şekilde katılırsa dünya ekonomisi 28 Trilyon Dolar daha fazla değer yaratır. 1,7 Milyon esnafımız var ve bunun 291 bini kadın. Yüz altmış tane aktif kadın kooperatifimiz var. İşveren kadınımız ise 112 bin civarında. Ticaret Bakanlığımızın 20 bin personeli var ve bunun 3’te 1’i kadın. 3655 Gümrük Müşavirimiz bulunmakta ve bunun 300’ü kadın. Gümrük Müşavir Yardımcımız ise 10337 kişi ve bunun 1427’si kadın. Bu rakamlarda kadınlarımızın işgücüne daha fazla dahil olmasının önemini göstermekte. Dijitalleşme ile beyin gücünün fiziksel aktivitenin önüne geçtiği, Gümrük Müşavirliği gibi riske karşı bütün duyarlılığın açık olması, detayların iyi görülmesi gereken, analiz kabiliyetine ihtiyaç duyulan alanlarda kadınlar olarak daha fazla aktif olmalıyız.”

İGMD Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Çiğdem AĞDAĞ, gümrüklerde kadınların daha aktif rol alabilmeleri için bir “Kadın Komitesi” oluşturduğunu belirtti. AĞDAĞ bu komite ile hem kadın çalışanların sorunlarını çözmeyi hedeflediklerini hem de gümrük alanında daha fazla kadının yer alması için  çalışacaklarını dile getirdi.

“Gümrük ve Kadın” temasının işlendiği toplantı sonrasında Sayın Bakanımız ve meslektaşlarımız özçekim yaparak bu özel günü ölümsüzleştirdiler. Bu güzel ve özel güne katılımlarıyla destek veren herkese çok teşekkür ederiz.

  Sosyal Medya