Ticarete İvme Kazandıranlar Dış Ticaret ve Gümrük Tarife Mevzuatı Uygulamaları Gıda Ürünleri Çalıştayı Düzenlendi  

26 Haziran 2019 / Çarşamba | Görüntülenme : 341

Ticarete İvme Kazandıranlar Dış Ticaret ve Gümrük Tarife Mevzuatı Uygulamaları Gıda Ürünleri Çalıştayı Düzenlendi

Ticaret Bakanlığı ve İstanbul Ticaret Odası’nın ortaklaşa düzenlediği “Ticarete İvme Kazandıranlar Dış Ticaret ve Gümrük Tarife Mevzuatı Uygulamaları Gıda Ürünleri” çalıştayı düzenlendi. İstanbul Ticaret Odası Meclis Salonu’nda 26 Haziran Çarşamba günü düzenlenen çalıştayın açılış konuşmasını;  İTO Yönetim  Kurulu  Başkan Yardımcısı Sayın İsrafil KURALAY ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürü Sayın Mustafa GÜMÜŞ yaptılar.

Çalıştayın birinci oturumunu İGMD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Serdar KESKİN, ikinci oturumunu İTO Gümrük Müşavirliği Meslek Komitesi Meclis Üyesi Sayın Metin KORKMAZ ve üçüncü oturumunu da Ticaret Bakanlığı İstanbul Laboratuvar Müdürü Sayın Dr. Muharrem YILMAZ yönetti.

Çalıştayda sunum yapan isimler ise:

 • Ticaret Bakanlığı İstanbul Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdür  Yardımcısı Sayın Güngör YILDIRIM,
 • Ticaret Bakanlığı İstanbul Gümrük Laboratuvarı Müdürü Sayın Dr. Muharrem YILMAZ,
 • Haliç Üniversitesi Eurofins Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Mehmet PALA (Gıdalarda Aslına Uygunluk: Ekonomik ve Sosyal Sonuçları)
 • Ticaret Bakanlığı İstanbul Laboratuvar Müdürü Gıda Birim sorumlusu Sayın Esen ÖNER (Türkiye’de Bir İlk: İzotopik Analizler İle Taklit ve Tağşiş Araştırması)
 • Döhler Gıda İş Planlama Müdürü Sayın Aygün ATEŞ (Meyve ve Sebzelerin İşleme Teknolojileri ve Ürün Grupları)
 • Ejder Kimya Genel Müdürü Sayın Pervin EJDER (Bitkisel Ekstraktların Çeşitleri, Elde Ediliş Yöntemleri ve Millileşmesi Esnasında Yapılan Analizler)
 • Ticaret Bakanlığı İstanbul Laboratuvar Müdürlüğü Kimyageri Sayın Dr. Filiz TEZCAN (Gıdalarda Doğru Tercihler)
 • Gümrük Müşaviri Sayın Şerife UYGUR (Bir Gıda Numunesinin Millileşmesi İşlemi)
 • Ticaret Bakanlığı İstanbul Laboratuvar Müdürü Kalite Birim Sorumlusu Sayın Hamiyet Akgün GÜLEN (Akredite Gümrük Laboratuvarı Olmak)
 • Ticaret Bakanlığı İstanbul Laboratuvar Müdürlüğü Kimyageri Sayın Gökhan ÇANKAYA (Bir Eşya, On Fikir – Tarife Tartışması)

Konuşmasında İTO’da olarak 81 meslek komitesinin olduğunu belirten İTO Yönetim  Kurulu  Başkan Yardımcısı Sayın İsrafil KURALAY sözlerine şöyle devam etti: “Dış ticaret ne kadar önemliyse gümrükler de bir o kadar önemli ve etkin role sahiptir. İTO olarak gümrük mevzuatı başta olmak üzere pek çok seminere ev sahipliği yapıyoruz. Bu konudaki önemli çalışmaları için 25 No.lu Gümrük Müşavirleri Meslek Komitemize çok teşekkür ediyorum. Çok planlı çalışıyorlar. Ülkemizin dış ticaretinin barometresi gümrüklerdir. Ne kadar hızlı çalışırlarsa ekonomi de o kadar hızlı büyür diye düşünüyorum. O yüzden gümrüklere karşı daha hassas olmalıyız.”

Laboratuvarların gündemlerinin ön sırasında olduğunu belirten Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürü Mustafa GÜMÜŞ küreselleşme ile ticaretin çok hızlandığına dikkat çekti. Çağı yakalama konusunda önemli adımlar attıklarını belirten Sayın Gümüş sözlerine şöyle devam etti: “Her ne kadar bazı ticaret savaşlarına şahit olsak da küresel  ticaret her zaman için artış kaydetmiştir ve artacaktır. Bu günleri geçici olarak görüyorum. Genel olarak gümrük süreci beyanla başlar. Gümrük müşavirlerimiz olmasa ilk süreç başlamaz. İhracatta yerinde gümrükleme gümrük idaresinin otoritesini bir anlamda özelleştiriyor. Gümrük idarelerin de kimsenin merakını çekmeyen şeffaf bir hale getirdiğimiz bir yer olmasını istiyoruz. Bunun için dijitalleşme çok önemli. Kağıtsız gümrük ihracatta başlatıldı. 2 ay sonra yürürlüğe girecek. İhracatta tamamen kağıtsız bir model kuracağız. Böyle olunca o insan manzaraları tamamen ortadan kaldıracağız.”

Yaşanan sorunlar ile ilgili olarak İGMD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Serdar KESKİN şunları dile getirdi:

 • Kimyahaneye  giden eşyanın  analizi neticelendiğinde Gümrük Müşavirleri sadece işlemin tamamlandığını görüyor fakat  çıkan sonucu göremiyor. Sonucu sadece muayene memuru  görebiliyor. Memurdan döküm almadan sonucun olumlu mu olumsuz mu olduğunu görebilmek mümkün değil.  Memur yerinde yok ise meslektaşlarımız beklemek zorunda kalıyor. Özellikle zamanla yarıştığımız işlemlerde önemli oranda gecikmelere neden olmakta. Bu da maliyetlerin artmasına bizler açısından da  performans düşüklüğüne neden olmaktadır.
 • Sistemde  hangi kimyagere havale  edildiğini göremediğimiz gibi sistemde ilgili birimin mail adreslerine de  ulaşamıyoruz.
 • Gıdaların ve kimyevi ürünlerin  çoğu kimyahane listesinde  yer aldığı için BTB başvurusu yapamıyoruz. TB başvurusu da hem Bölge Müdürlüğünde hem de  kimyahane de çok  uzun  sürdüğü için bir TB alımı en az 2 ay sürüyor. TB istenen ürün  bir proje ürünü ise zaman çok uzun olduğu için  firmaların projeleri çöp oluyor.
 • Kimyahane de aşamaları yüzeysel olarak görüyoruz. İnteraktif olarak takibi ile ilgili olarak iyileştirmeler yapılması gerekiyor.
 • Sonuç çıktığında haberdar olduğumuz için olumsuz  olması durumunda hem acil olan işlemler uzuyor. Hem de  itiraz  süresinde  zaman kaybı, maliyet ve iş yükü oluyor. Sistemde sonuç çıkmadan suiistimale mahal vermeyecek şekilde zaman kısıtlaması koyarak sorular sorup cevap istenebilir. Bu şekilde  sorunların önüne geçilebileceğini  düşünmekteyiz.
 • Özet beyan aşamasında iken, TSE ve Tarımda olduğu gibi, müracaat ederek GTİP almak istiyoruz. Bunu sağlayabilirsek cezai durum ortadan kalkacaktır.

Çalıştay soru cevap bölümü ile son bulmuştur. 

  Sosyal Medya