Çin ve Güney Kore, STA Müzakerelerini Yıl Sonuna Kadar Bitirmeyi Hedefliyor  

07 Temmuz 2014 / Pazartesi | Görüntülenme : 1004

Çin ve Güney Kore, STA Müzakerelerini Yıl Sonuna Kadar Bitirmeyi Hedefliyor

Çin Başkanı Xi Jinping Güney Koreli meslekdaşı Park Geunhye’ı ziyaretinde, 2014’ün bitiminden önce ikili serbest ticaret anlaşması müzakerelerini tamamlamak için gayret göstereceklerini vurguladı.

İki liderin Perşembe günü buluşmalarının ardından yayınlanan ortak beyanata göre, iki lider yüksek düzeyli ve kapsamlı bir serbest ticaret anlaşmasına ulaşmada sağladıkları gelişmeyi övüp bu konuda birbirilerine taahhütte bulundular.Çin ve Güney Kore STA müzakerelerine Mayıs 2012’de başladılar ve 10’dan fazla müzakere turu düzenlediler.

Serbest ticaret anlaşmasının, tamamlandığında, bölgesel ekonomik bütünleşme temelini güçlendirmesine ve iki ülkenin karşılıklı piyasa tamamlayıcılığını geliştirmesine destek sağlaması bekleniyor.

İki ülke arasındaki ticaret, 2013’te yıllık %7 artışla 270 milyar doları geçti. Bu rakam, G. Kore’nin ABD ve Japonya ile olan toplam ticaret hacmine denk gelmektedir.

Çin, G. Kore’nin hem en büyük ihracat pazarı ve ithalat kaynağı ile bir numaralı ticari ortağı hem de bir numaralı deniz aşırı yatırım merkezidir. G. Kore ise Çin’in en büyük 3. ticari ortağı konumunda bulunup, yabancı doğrudan yatırımın en büyük 5. kaynağıdır.

Kaynak: Chinadaily web sitesinden  tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

  Sosyal Medya