Cumhurbaşkanımız Japonya'yı Ziyaret Etti  

22 Ekim 2015 / Perşembe | Görüntülenme : 895

Cumhurbaşkanımız Japonya'yı Ziyaret Etti

Tokyo- Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Ekonomi Bakanımız sayın Nihat Zeybekçi ve DEIK organizasyonunda işadamlarının da yer aldığı bir heyet 7-8 Ekim 2015 tarihlerinde Japonya'da temaslarda bulundu.

Cumhubaşkanımzın son 2 yıl içinde ikinci Ekonomi Bakanımzın üçüncü Japonya ziyaretini oluşturan temaslarda, ikili ve heyetlerarası görüşmelerin yanı sıra ticaret ve yatırımlara yönelik temas ve faaliyetler programın ağırlığını oluştrurdu.

            Sayın Cumhurbaşkanımız, ziyaretin ilk günü, Tokyo Camii’ni ziyaret ederek Japonya’da yaşayan bazı vatandaşlarımız ve Müslüman cemaati ile biraraya gelmiş; Japon Parlamentosu Japonya-Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Toshihiro Nikai ve beraberindeki milletvekillerini kabul etmiş, ayrıca Japonya Meclis Başkanı Tadamori Oshima tarafından onuruna verilen yemeğe katılmıştır.  İkinci gününe Waseda Üniversitesi’ni ziyaret ederek başlamış; burada Sayın Cumhurbaşkanımıza fahri doktora unvanı tevdi edilmiş, bilahare, Waseda üniversitesinden sonra Cumhurbaşkanımız "Türkiye Yatırım Semineri"nde kapanış konuşmasında yatırımcılara hitap etmiş, akabinde Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Japon İşadamları Federasyonu (KEIDANREN) tarafından ortaklaşa düzenlenen "Yuvarlak Masa Toplantısı ve Öğle Yemeği"nde Türk ve Japon işadamlarına hitap etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Keidanren'deki hitaplarının ardından Türkiye'de yatırımları bulunan bazı Japon firmalarının  en üst düzey yöneticilerini kabul etmiştir.

            İmparator Akihito’yla da bir görüşme gerçekleştiren Cumhurbaşkanımız, resmi karşılama töreninin ardından Japonya Başbakanı Shinzo Abe’yle hem başbaşa hem de heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiştir. Görüşmeler Başbakan Abe tarafından verilen akşam yemeğinde de sürmüştür. Görüşmelerde, iki lider, Türkiye’nin ev sahipliğinde Kasım ayında gerçekleşecek G-20 Zirvesine katılarak sürdürülebilir ekonomik büyümeye yönelik güçlü mesajlar vermenin önemli olduğu konusunda fikir birliğine varmış, ayrıca iki ülke arasında müzakereleri devam etmekte olan Ekonomik Ortaklık Anlaşmasının yürürlüğe konmasına yönelik çalışmaların hızlandırılması konusunda da mutabık kalmıştır.

            Diğer taraftan Ekonomi Bakanımız sayın Nihat Zeybekçi'nin, Sayın Cumhurbaşkanımızın programlarına iştiraklerinin yanı sıra, çeşitli temasları gerçekleşmiştir.  Ekonomi Bakanmız;

            - 7 Ekim 2015 tarihinde saat 21.30'da  "İşadamları ile Sohbet" toplantısı;

            - 8 Ekim 2015 tarihinde saat 09.30'da düzenlenen "Yatırım Semineri" açılış konuşması,

            - 8 Ekim 2015 tarihinde saat 12.30'da KEIDANREN'de DEIK tarafından düzenlenen Türk-Japon İşadamları Forumu ve Yuvarlak Masa toplantısında Sayın Cumhurbaşkanımızın açılış konuşmasını yaptıktan sonra ayrılmalarını müteakip kapanış konuşması,

            - 8 Ekim 2015 tarihinde Imperial Hotel'de Türk ve Japon işadamlarını kabul

            etmiştir.    

 

Tokyo Ticaret Müşavirliği

Kaynak: Tokyo Ticaret Müşavirliği

 

  Sosyal Medya