Fransız Mallarını İlk Boykot Çiftçilerden  

25 Ocak 2012 / Çarşamba | Görüntülenme : 1206

Fransız Mallarını İlk Boykot Çiftçilerden

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını inkarın suç sayılmasını öngören yasa teklifinin Fransa Senatosu'nda kabul edilmesiyle ilgili olarak, "Tamamen politik gerekçelere dayanan bu karar hiçbir vicdana sığmaz. Türk çiftçisi, üreticisi olarak, bundan sonra hiçbir Fransız malını kullanmayacağız" dedi.

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, alınan bu kararın haklı hiçbir gerekçesi bulunmadığını belirterek, 5,4 milyon kayıtlı Türk çiftçisi adına bu kararı esefle karşıladıklarını ve kınadıklarını bildirdi. Tasarının Türk çiftçisini vicdanen çok rahatsız ettiğini vurgulayan Bayraktar, "Tamamen politik gerekçelere dayanan, hiçbir tarihi gerçeği yansıtmayan bu karar hiçbir vicdana sığmaz. Birilerini memnun etme ve oy hesabıyla senato çatısı altında bu kararı alanlar, tarih önünde bu kararlarının hesabını er, geç vereceklerdir. Ancak bu karar, iki ülke arasında her alandaki ilişkilerde tamir edilemeyecek yaralar açacaktır" değerlendirmesini yaptı.

Bayraktar, şunları kaydetti: "AB ile ilgili tarımsal alanda ortak çalışmalarımızın olduğu ve benzer tarımsal faaliyetler yürüttüğümüz Fransız çiftçileriyle ikili ilişkilerimizin, bu kararla derinden zarar göreceği aşikardır. Türk ve Fransız çiftçileri arasında kurulan olumlu ilişkilere ve işbirliğine hem ekonomik hem de sosyal anlamda zarar verecek bu kararı, Fransız çiftçilerinin de tamamen politik olarak nitelendirildiğini düşünüyor, Fransız çiftçilerinden de bu karara karşı tepki göstermelerini bekliyoruz."

Fransa'nın Türkiye'nin ihracatında 6., ithalatında ise 7. sırada bulunduğunu bildiren Bayraktar, "Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Kasım 2011 verilerine göre, Ocak-Kasım döneminde Türkiye'nin Fransa'ya ihracatı 6 milyar 266,6 milyon Dolar, bu ülkeden ithalatı ise 8 milyar 550,6 milyon Dolar düzeyinde. Fransa, Türkiye ile ticaretinde 2 milyar 284 milyon Dolar fazla veriyor" dedi.

Bayraktar, 500 yıla yakın bir süredir Türkiye'nin en büyük ticari ortaklarından birinin hep Fransa olduğunu belirterek, 500 yıla yaklaşan Türk-Fransız ilişkilerinin, politik gerekçelere dayanan haksız bir kararla göz ardı edilmesini üzüntüyle karşıladıklarını kaydetti.


Kaynak: http://www.haberler.com/fransiz-mallarini-ilk-boykot-ciftcilerden-3295749-haberi/


 

  Sosyal Medya