Hindistan: Devlet buğday ithalatını kontrol etmek için gümrük vergisini artırabilir.  

15 Ekim 2015 / Perşembe | Görüntülenme : 1019

Hindistan: Devlet buğday ithalatını kontrol etmek için gümrük vergisini artırabilir.

Hükümet yerli stokların fazlalaşması halinde yurdışından satın alımları sınırlamak amacıyla hali hazırda buğdayda uygulanan % 10 olan gümrük vergisini % 25’e yükseltebilir. Geçen ay devlet, 4 özel değirmencinin pasta ve pizza yapımında kullanılan yüksek protein içerikli buğdayın Avustralya’dan ithalatına başlamasından sonra 2006 yılından beri ilk kez buğday ithalatında % 10 gümrük vergisi koymuştur.

Değirmenciler diğer buğday çeşitlerinde üretim artışı olmasına ragmen ithalata devam etmektedir. Gıda Bakanlığı yerli piyasayı korumak amacıyla % 10 olan ithalat vergisini % 25’e yükseltmek için teklif vermiştir. Tarım Bakanı da özellikle gelecek ay yeni ürünün ekilmesi öncesinde yurtdışından ithalatın yerli piyasadaki fiyatlara olumsuz etkisi olması dolayısı ile vergi artışını desteklemektedir.

Daha önceden Avustralya’dan 500.000 ton yüksek kaliteli buğday ülkeye giriş yapmıştır. Küresel fiyatlardaki düşüş avantajı ile özel firmalar % 10 vergiye rağmen satınalma konusunda istekli oldukları resmi kişiler tarafından ifade edilmektedir.

Bu yılın öncesinde yağmur ve dolu nedeniyle hasatın zarar görmesinden dolayı özel firmalar yüksek protein içerikli buğday çeşitlerini ithal etmektedirler.

Devlet kuruluşu olan Food Corporation of India (FCI) 2014-15 döneminde 28.08 milyon ton buğday tedariğinin gerçekleştiğini belirtmiş olup, ürüne gelen hasar nedeniyle bunun 26.62 milyon tonu esnek kalite normlarına göre satın alınmıştır.

Dünyanın ikinci büyük buğday üreticisi olan Hindistan’ın 2013-14 sezonunda 95.85 milyon ton olan buğday üretimi, 2014-15 döneminde 88.94 milyon tona gerilemiştir.

Kaynak: The Economic Times

Yayımlayan: Yeni Delhi Ticaret Müşavirliği

 

  Sosyal Medya