İBP / Çin ve İsviçre Arasında İmzalanan STA Yürürlüğe Girdi  

04 Temmuz 2014 / Cuma | Görüntülenme : 1017

İBP / Çin ve İsviçre Arasında İmzalanan STA Yürürlüğe Girdi

Üst düzey endüstri uzmanlarının yorumlarına göre Salı günü yürürlüğe giren Çin ve İsviçre arasındaki STA, her iki ülke için de uzun dönemli ekonomik fayda oluşumuna yardım edecek.

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan İsviçre Küresel Şirketi’nin (SGE) tahminlerine göre, İsviçre firmalarının potansiyel tasarrufları anlaşmanın yürürlüğe giriş tarihinden bir yıl sonra 2015’de 166 milyon İsviçre Frankı’na (187 milyon $) ulaşabilir. SGE’ye göre en fazla tasarrufların yapılabileceği ürün grupları; kol saatleri, ilaç, tıbbi cihazlar, gaz türbinleri, asansörler ve erkek takım elbisesi şeklindedir.

2013’de imzalanan STA, Çin’in İsviçre’ye ihracatının %99,7’sinde İsviçre’nin Çin’e ihracatının ise %84,2’sinde sıfır tarife imtiyazı veriyor. Tarifeler zaman içinde kademeli olarak kaldırılacak.

SGE Teftiş Kurulu Başkanı Ruth Metzler-Arnold’a göre, STA İsviçreli ihracatçılara ve ihracatçılara tedarik sağlayan daha küçük ölçekli firmalara fayda sağlayacak.

Bölgeye yönelik reklam ajansı olan Daha Büyük Zürih Sahası (Greater Zurich Area) Çin ilişkileri temsilcisi Qin Lan’a göre, STA daha fazla Çinli firmayı İsviçre’de iş yapması konusunda motive etti.

Kaynak: China Daily sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirmeler Genel Müdürlüğü

  Sosyal Medya