Şubat Ayı Geçici Dış Ticaret, Esnaf ve Şirket Verileri  

02 Mart 2015 / Pazartesi | Görüntülenme : 908

Şubat Ayı Geçici Dış Ticaret, Esnaf ve Şirket Verileri

Bilindiği üzere, Resmi Dış Ticaret, Esnaf ve Şirket İstatistikleri Bakanlığımız idari kayıtlardan derlenerek üretilmektedir.

Bu çerçevede, 2009 yılından itibaren Bakanlığımız ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) işbirliğiyle oluşturulan aylık Resmi Dış Ticaret İstatistikleri, takip eden her ayın son iş günü TÜİK tarafından kamuoyuna açıklanmaktadır.

Bakanlığımız, vizyonu ve hizmet anlayışının gereği olarak, bilginin mümkün olan en kısa sürede ve kaynağından ilgili tüm tarafların istifadesine sunulmasını esas almaktadır. Bu bakımdan, resmi veriler açıklanana kadar, Bakanlığımız idari kayıtlarından derlenen; dış ticaret verileri, gümrük idarelerince tahsil edilen vergiler, ülkemizde yerleşik şirketler ile esnaf ve sanatkârlara ilişkin geçici verilerin, gösterge niteliğinde (indikatif) olmak üzere, kamuoyu ile paylaşılarak ekonominin tüm aktörlerinin bilgisine sunulmasının faydalı olacağına inanıyoruz.

Bu itibarla, her ayın ikinci günü saat 10:00 itibarıyla önceki aya ilişkin resmi olmayan geçici verilerin Bakanlığımız kurumsal internet sayfasından yayımlanması uygulamasına geçilmiştir.

 
Şubat ayı veri bülteni için tıklayınız...
 
Metaveri için tıklayınız...


http://www.gtb.gov.tr/haberler/subat-ayi-gecici-dis-ticaret-esnaf-ve-sirket-verileri

 


  Sosyal Medya