"Bir Devlet ki! Gümrük işlerini, vergilerini, ülkenin ve milletin ihtiyaçlarına göre düzenlemekten alı konulmuştur. Böyle bir devlete elbette bağımsız devlet denemez."
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK
"Bir Devlet ki! Gümrük işlerini, vergilerini, ülkenin ve milletin ihtiyaçlarına göre düzenlemekten alı konulmuştur. Böyle bir devlete elbette bağımsız devlet denemez."

Gümrük Tv - İGMD Başkanı Serdar Keskin, Kızılcahamam Çalıştayı Detaylarını Açıkladı

Tarih: 12.10.2019 13:05:00 - Görüntülenme: 1082

İGMD Başkanı Serdar Keskin’e konuk olduk. KESKİN Gümrük TV kurucusu Erdem İLBEYİ’nin sorularını yanıtladı.

İGMD Başkanı Serdar Keskin, Kızılcahamam Çalıştayı Detaylarını Açıkladı

İGMD Başkanı Serdar Keskin’e konuk olduk. KESKİN Gümrük TV kurucusu Erdem İLBEYİ’nin sorularını yanıtladı.

Başkan Serdar KESKİN geçtiğimiz hafta sonu Ticaret Bakanlığı Bürokratları, Gümrük Müşavirliği Dernekleri Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımıyla gerçekleşen çalıştayda konuşulan başlıklar hakkında bilgiler verdi. KESKİN Gümrük Müşavirlerinin uzun zamandır gündemini meşgul eden bazı konularda da sorularımızı yanıtladı. 

Kızılcahamam Çalıştayında Neler Konuşuldu?
Bildiğiniz üzere geçtiğimiz hafta sonu Sayın Bakan Yardımcımız Gonca Yılmaz BATUR Hanımefendi, Risk Genel Müdürü Sayın Savaş MALKOÇ ve Bakanlığımızın çok kıymetli bürokratları ile Dernek Başkanlarımız ve Yönetim Kurullarımız ile birlikte olduk. Önceden beraberce gündemi belirledik. Bizim belirlediğimiz gündemi Bakanlığımıza gönderdik, taslak program olarak, o çerçevede bir araya geldik. Özellik Bakan yardımcımıza gümrük camiası adına bir kere daha hem kendisine hem Genel Müdürümüz Savaş Bey’e teşekkür etmeyi borç biliyorum…. 

Gümrük Müşavirleri Odasına Alternatif Çözüm
Önceliğimiz tabi ki Derneklerimizin tüzel kişiliği. Bildiğiniz üzere Oda olmamız yirmi yıldır kanundan gelen bir haktır. Oda olamıyorsak ne olabileceğimizi konuştuk. Bizim önerimiz “bir meslek kanunu yapabilir miyiz?” bunu önerdik. Gördüğüm kadarıyla sıcak bakıldı….

Gümrük Kanunu’unda Asgari Ücreti Tuttukları İçin Teşekkür Ettik
Limited ve Anonim şirketlerimiz var. Ticaret Odalarına üyeyiz. Devlete vergilerimizi ödüyoruz. Geçen sene sayın Bakana teşekkür ettik. Dışarıdan gelen bazı STK’ların baskılarına rağmen Gümrük Kanunu’unda Asgari Ücreti tuttukları için teşekkür ettik. Ancak bize verilen zam % 11 idi. Maliye Bakanlığı’nın yeniden değerleme oranı 23,73’ti, enflasyon % 26 civarındaydı. Taktir edersiniz ki çok zor bir yıl geçirdik. Bunu da Sayın Bakanımızla, Genel Müdürlerimizle ve bürokratlarımıza paylaştık Başkan ve Yönetim Kurulları olarak….

Liman Giriş Kartları Hakkında
Bize Bakanlığımız Gümrük Müşaviri ve Gümrük Müşavir Yardımcısı İzin Belgesi veriyor. Cebimizde taşıyoruz onu. Bakanlığımızın verdikleri karta sahip çıkmasını istedik….

Gümrük Müşavirleri Yeniliklerin Yanında
Gümrük Müşavirleri hiçbir zaman yeniliklerin karşısında olmamıştır. Biz her zaman yeniliklerin takipçisiyiz. Esasen kendini yenilemeyen ayakta duramaz. Bizim meslekte ‘ben oldum dediğiniz gün, aslında ben öldüm dediğiniz gündür’…

5607 Sayılı Kaçakçılık Kanunu’nun 3/2 Maddesi
Aldatıcı işlemleri belirlenmesi netleşmesi, bu çok geniş bir kavram. Bunu kişilerin insiyatifine bırakmamak lazım. Aldatıcı işlem nedir? Ben seni sevmiyorum seni 3/2’den verebilirim. Bunun kriterlerinin belirli olması lazım. Nasıl 241’in kriterleri belirli ise bununda kriterleri belirlenebilir…

Disiplin Kurulu Temsilcileri Kimler Olmalı?
Disiplin Kurullarından dernek temsilcilerinin de yer almasını gönlümüz arzu ediyor. Tıpkı sınavlarda olduğu gibi. Diyelim ki İstanbul’dan bir meslektaşımız Disiplin Kuruluna sevk ediliyor. Disiplin Kurulunda İstanbul Derneğinden bir temsilci olabilir. Olmasında fayda vardır….

Özet Beyan Aşamasında Kimyahane
İstanbul Derneği olarak defaten Gümrükler Genel Müdürlüğü’ne yazı yazdık ancak müspet bir cevap alamadık. İthal aşamasında TSE’ye gidiyoruz, tarıma gidiyoruz. Tarım diyor ki bu eşyanın Türkiye’ye ithali uygundur yada değildir. Uygunsa ithal ediyoruz uygun değilse mahrecine iade ediyoruz. Ticaret Bakanlığı olarak kendi kimyahanemize güvenmiyor muyuz? Neden özet beyan aşamasında kimyahaneye gidemiyoruz?....

Gümrük Kanunu 181/2 Madde Yaptırımı
Gümrük Kanunu’nun 181/2 maddesinde ‘Mesleği icabı bilmesi gereken, mutad’ diye bir cümle vardır. Bu şu demektir; size ithalatta evraklar gelir, fatura üzerinden ne görüyorsanız o malı beyan edersiniz. A malıysa A malı. B malı C malı çıktı. Vergi farkı var veya rejim yönünden bu da çok farklı uygulanıyor…. Cumhuriyet savcıları fezleke hazırlarken takibata gerek vardır, takibata gerek yoktur diye yazıyorlar. Bu bir iki kelime çok önemli mesleki yönden….. Biz Kanun'un doğru uygulanmasını işitiyoruz…. Bir insanı ben vereyim de aklansın mantığıyla giderseniz olmaz…

Yazılım Şirketlerinin Tekelleşmesi Sorunu
Masraf kalemlerimizi arttıran temel unsurlardan birisi de kullandığımız programlar. Yazılım şirketleri. X bir yazılım şirketiyle bir sözleşme yapıyorsunuz sonra A.TR idi, MEDOS’tu şu programdı ara yüzdü derken ver şu kadar daha oluyor…. Bu da bize intikal ediyor… Biz bu arkadaşları çağırdık. Ticaret Odasında da toplantı yaptık Dernekte de kendileriyle. Fakat bir adım geri atmıyorlar…. Bakanlığın bu konuya el atmasını istedik…..

YGM Yaş ve Eğitim Kriteri
Danıştayım 15. Dairesinin bir kararı var. Danıştay 15.Daire diyor ki; ‘kazanılmış haklar saklıdır’ diyor. Ortada şu an 15.daire yok. 10. daire var…. Kazanılmış haktan ne anlıyoruz? Anayasa Mahkemesi’nin Kararı var. Anayasa Mahkemesi diyor ki, kazanılmış hak şudur; sen hangi tarihte o işe başladıysan, 2008’de YGM’lik başladı. Her hangi bir meslektaşım benim o tarihte YGM olduysa o tarih onun kazanılmış hakkıdır….

2019/5 Sayılı Risk Genelgesi
14 No'lu beyan hanesinde yapan kişi, ki biziz. İhracatta 5 TL öder, ithalatta 7 TL ödeyecek. Oysa ki artık kağıt yok….

Finansör Gümrük Müşavirliği Şirketleri
Bazı büyük montanlı iş yapan ofislerimiz, Gümrük Vergisini yatırıyor, bize gelen bilgilerde. O yetmiyor. Ona da vade farkı uyguluyor. Yani bu şu demektir; bir gümrükçü yazanesi ödünç para verebilir mi? Ödünç para verirse buna faiz uygulayabilir mi? Bu böyle yapılırsa, bu tefeciliğe mi girer, MASAK suçu mudur? Yoksa Gümrük Kanunu’nun geçici 6. Maddesi, yani, ‘Mesleğin vakarına aykırı hareket’ midir?....

Haberin orjinali için tıklayınız

Son Yüklenen Diğer Haberler