"Bir Devlet ki! Gümrük işlerini, vergilerini, ülkenin ve milletin ihtiyaçlarına göre düzenlemekten alı konulmuştur. Böyle bir devlete elbette bağımsız devlet denemez."

GM Derneğe Üyelik & İlk izin Belge işlemleri

A)  GÜMRÜK MÜŞAVİRİ - GÜMRÜK MÜŞAVİR İZİN BELGESİ DÜZENLENMESİ VE İGMD’NE ÜYELİK İŞLEMLERİ İÇİN İSTENEN BELGELER (SINAVLI)

Gümrük Müşavirliği sınavlarını başarı ile geçen ve Gümrük Müşavir izin belgesini almaya hak kazanan Kişiler;  Gümrük Müşavir izin belge tesliminde İGMD’ye üye olmak zorundadır. İGMD’ye üyelik işlemleri ve Gümrük Müşaviri İzin Belgesi düzenlenmesi için aşağıda yazılı belgeleri Hazırlayarak BİZZAT İGMD'ye teslim etmesi gerekmektedir.

A) GÜMRÜK MÜŞAVİRİ İZİN BELGESİ ALMAK İÇİN HAZIRLANACAK BELGELER (SINAVLI)


 Hazırlanacak EvraklarAçıklamalarİGMD/Bölge Md. İçin Hazırlanacak Adet1Şahıs dilekçesi>>>


 

1  adet2Başvuru Talep Formu>>>Gümrük Müşaviri İzin belgesi teslim almak için Başvuru Talep form bilgileri eksiksiz olarak doldurularak, İsim/Soyad/başvuru tarihi yazılarak imzalanır.1 adet3Yerleşim Yeri Belgesi (ikametgah ilmuhaberi)Gümrük Müşavirliği Yapılacak İL’ e Ait Olup, İkametgah belgesi 1 Ayı geçmemiş olacaktır. (TC.Kimlik Numaralı) (E-Devletten alınabilir)1 adet4Nüfus Kayıt Örneği ve T.C. Kimlik Kartı Kopyası


Nüfus Kayıt Örneği E-Devletten barkodlu bir şekilde alınmalıdır.1 adet5Adli Sicil Belgesi1 ayı geçmemiş olacak, RESMİ KURUM’ lara verilmek üzere çıkarılması gereklidir. Sabıka olması halinde mahkeme kararlarının fotokopisi konulacaktır) (E-Devletten alınabilir)1 adet6Harç Makbuzu aslıHerhangi Vergi dairesine “diğer harçlar” hesabına yatırılan 5.090,80 TL harç makbuzu 1 adet7Vesikalık FotoğrafSon 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır (Fotoğraflar 6 cm x 4,5 cm boyutunda olmalıdır)2 adet** Dilekçe ve Formları Yukarıdaki linklerden indirebilirsiniz.

** Yukarıdaki Belgeler ASIL olup, Derneğimize BİZZAT teslim edilmesi gerekmektedir.

B) İGMD’YE ÜYE OLMAK İÇİN HAZIRLANACAK BELGELER (GM) (SINAVLI)

 

Hazırlanacak EvraklarAçıklamalarİGMD/Bölge Md. İçin Hazırlanacak Adet1Üye Bilgi Formu>>>Dernek üye numaraları, giriş tarihi, GM veriliş tarihi hariç diğer bilgiler eksiksiz olarak doldurularak, İsim/Soyad/başvuru tarihi yazılarak imzalanır.1 adet2Yerleşim Yeri Belgesi (ikametgah ilmuhaberi)Gümrük Müşavirliği Yapılacak İL’ e Ait Olup, İkametgah belgesi 1 Ayı geçmemiş olacaktır. (TC.Kimlik Numaralı) (E-Devletten alınabilir)1 adet3T.C. Kimlik Kartı Kopyası


1 adet4Vesikalık FotoğrafSon 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır 2 adetC) GÜMRÜK MÜŞAVİRİ İZİN BELGESİ ALMAK İÇİN HAZIRLANACAK BELGELER (SINAVSIZ)


 Hazırlanacak EvraklarAçıklamalarİGMD/Bölge Md. İçin Hazırlanacak Adet1Şahıs dilekçesi>>>


 

1 adet2Başvuru Talep Formu>>>Gümrük Müşaviri İzin belgesi teslim almak için Başvuru Talep form bilgileri eksiksiz olarak doldurularak, İsim/Soyad/başvuru tarihi yazılarak imzalanır.1 adet3Gümrük ve Ticaret Bakanlığı YazısıGümrük idaresinden Emekli/Ayrılanlar bir dilekçe ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na müracaat eder. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, kendilerine Gümrük Müşaviri İzin Belgesi alabileceklerine dair yazılı cevabı olacaktır1 adet4Yerleşim Yeri Belgesi (ikametgah ilmuhaberi)Gümrük Müşavir Yapılacak İL’ e Ait Olup, İkametgah belgesi 1 Ayı geçmemiş olacaktır. (TC.Kimlik Numaralı) (E-Devletten alınabilir)1 adet5Nüfus Kayıt Örneği ve T.C. Kimlik Kartı Kopyası


Nüfus Kayıt Örneği E-Devletten barkodlu bir şekilde alınmalıdır.1 adet6Adli Sicil Belgesi1 ayı geçmemiş olacak, RESMİ KURUM’ lara verilmek üzere çıkarılması gereklidir. Sabıka olması halinde mahkeme kararlarının fotokopisi konulacaktır) (E-Devletten alınabilir)1 adet7Harç Makbuzu aslıHerhangi Vergi dairesine “diğer harçlar” hesabına yatırılan 5.090,80 TL harç makbuzu 1 adet8Vesikalık FotoğrafSon 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır (Fotoğraflar 6 cm x 4,5 cm boyutunda olmalıdır)2 adet** Dilekçe ve Formları Yukarıdaki linklerden indirebilirsiniz.

** Yukarıdaki Belgeler ASIL olup, Derneğimize BİZZAT teslim edilmesi gerekmektedir.

D) İGMD’YE ÜYE OLMAK İÇİN HAZIRLANACAK BELGELER (GM) (SINAVSIZ)


 Hazırlanacak EvraklarAçıklamalarİGMD/Bölge Md. İçin Hazırlanacak Adet1 Üye Bilgi Formu>>>Dernek üye numaraları, giriş tarihi, GM veriliş tarihi hariç diğer bilgiler eksiksiz olarak doldurularak, İsim/Soyad/başvuru tarihi yazılarak imzalanır.1 adet2Yerleşim Yeri Belgesi (ikametgah ilmuhaberi)Gümrük Müşavirliği Yapılacak İL’ e Ait Olup, İkametgah belgesi 1 Ayı geçmemiş olacaktır. (TC.Kimlik Numaralı) (E-Devletten alınabilir)1 adet3T.C. Kimlik Kartı Kopyası


1 adet4Vesikalık FotoğrafSon 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır 2 adet** Yukarıdaki Belgeler ASIL olup, Derneğimize BİZZAT teslim edilmesi gerekmektedir.** Dilekçe ve Formları Yukarıdaki linklerden indirebilirsiniz.

Gümrük Müşaviri Üyelik Giriş Ücreti : 1.000.-- TL.dir.

İzin belgesi teberru Kart Ücreti: 25.-- TL.dir.

Üyelik Ücreti Dernek Merkezimizden Nakit Ödeneceği Gibi Aşağıdaki Banka Hesap No’ların İsim ve Soyadı Belirtilerek de Yatırabilirsiniz..


VAKIFBANK - IBAN NO: TR740001500158007303815079

İŞ BANKASI – IBAN NO: TR 800006400000110280388612

YAPIKREDİ – IBAN NO: TR 710006701000000084815329