"Bir Devlet ki! Gümrük işlerini, vergilerini, ülkenin ve milletin ihtiyaçlarına göre düzenlemekten alı konulmuştur. Böyle bir devlete elbette bağımsız devlet denemez."

Yönetim Kurulumuz Macaristan Gümrük Forumuna Katıldı

Tarih: 3.10.2022 17:49:00 - Görüntülenme: 709

Yönetim Kurulumuz ve Macaristan Gümrük ve Vergi Hizmet Sağlayıcıları Derneği (VJASZSZ) arasında 20 Ekim 2021 tarihinde İstanbul’da imzalanan mutabakat zaptının İki Ülkenin dış ticareti üzerine olan etkileri ile süreç içerisinde hasıl olan görev ve sorumlulukların görüşülmesi için 28-29-30 Eylül tarihlerinde Budapeşte de Derneğimizi temsil ettik.

Macaristan Gümrük Yetkililerinin (NAV) ev sahipliğinde düzenlenen, Macaristan Gümrük ve Vergi Hizmet Sağlayıcıları Derneği (VJASZSZ), Türk Macar Ticaret Odası (TURKCHAM), Türk Ticaret Müşavirleri, Macar Bakanlık Yetkilileri ve çok sayıda iş insanının katılımı ile gerçekleştirilen Gümrük Forumuna Derneğimizi temsilen; Başkanımız Sayın Serdar KESKİN, Başkan Vekilimiz Sayın Rıdvan HALİLOĞLU, Genel Sekreterimiz Sayın Çiğdem AĞDAĞ, Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Murat Yılmaz GÜNDOĞDU, Sosyal Dayanışma, Spor ve Etkinlik Komitesi Üyemiz Sayın Nadir AĞDAĞ’dan oluşan bir heyet katılım sağlamıştır. Söz konusu forumda iki ülke arasında 2023 yılı ticaret hacmi planı hazırlanmıştır.

Türk-Macar dostluğunun sembolü kabul edilen ''Budin'in Manevi Bekçisi'' Gül Baba Türbesi’ni de ziyaret edilmiştir. Gül Baba Vakfı’nın Yöneticileri Sayın Agnes KAVALCI ve Sayın Gabor PALFİ’den çalışmaları hakkında bilgi alınmasının ardından Başkanımız Sayın Serdar KESKİN tarafından Anı Defteri yazı yazmıştır. Sayın KAVALCI ve Sayın PALFİ’ye nazik davetleri için çok teşekkür ederiz.

Ayrıca, Yönetim Kurulumuz Türkiye Cumhuriyeti Budapeşte Büyükelçisi Sayın Gülşen KARANİS EKŞİOĞLU’nu Makamlarında ziyaret etmiş olup, ziyaretimiz sırasında Türkiye Macaristan işbirliğinde 2023 yılı ticaret hedefleri ve vermiş olduğumuz katkılar üzerine karşılıklı istişarelerde bulunulmuştur.

Ziyaretlerimiz sırasında Biz’lere ev sahipliği yapan, en güzel şekilde ağırlayan tüm Yetkililere Camiamız adına teşekkür ederiz.

Toplantılarda yer alan kişiler:

•             Dr. János BERÉNYİ (VJASZSZ Başkanı)

•             Türkiye Cumhuriyeti Budapeşte Büyükelçiliği Ticaret Müşavirleri Sn. Meral ŞENGÜL ve Tahire Nur DURMUŞ.

•             Mr Csaba Torda Gümrük Dairesi Başkanı

•             Taner SARI (TURKCHAM Başkan Vekili and Çelebi GHH Kft. CEO'su)

•             Mustafa SEZEN (TURKCHAM Genel Sekreteri)

•             Sándor SZEPESİ (VJASZSZ Genel Sekreteri)

•             Dr. János SÁNDOR (VJASZSZ Dış İlişkiler Sorumlusu)

•             Akos KOVACS (Ekol Logistics Kft. CEO'su ve VJASZSZ Yönetim Kurulu Üyesi)

•             Mehmet BAŞARAN (KÖPRÜ CEO’su / HID Dergisi)

•             Çağrı OYMAN (APD Real Estate Kft. CEO’su)

•             Atilla ÖZMERİÇ (TURKCHAM Üyesi)

Macaristan Türk Konseyinde gözlemci ülke konumunda (28 Eylül 2018 yılından beri) Avrupa Birliğindeki ender dostlarımızdan olup, kritik anlarda hep Türkiye lehine saf tutmuştur. İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği olarak ilk kez Avrupa Birliği üyesi bir ülke ile yapmış olduğumuz işbirliğinin Macaristan ile gerçekleştirilmiş olması bizlere büyük bir mutluluk vermiştir. Orta Avrupa Ülkeleri arasında kültürel ve ekonomik gelişme açısından ön saflarda yer alan, lojistik açıdan Avrupa’nın kalbinde bulunan, ülkemiz için önemli bir ticaret ortağı olan Macaristan ile işbirliğimizin devamını yürekten diliyoruz.

İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği

Yönetim Kurulu


Son Yüklenen Diğer Haberler